'1 Ağustos itibariyle 'Yeşil Tarife' devreye alınacak'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye yeşil enerji alanında köklü değişiklik özelliğinde bir adım atıyor.

'1 Ağustos itibariyle 'Yeşil Tarife' devreye alınacak'
01 Ağustos 2020 - 17:15

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye yeşil enerji alanında köklü değişiklik özelliğinde bir adım atıyor. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği göstermek isteyen vatandaşlara özel tarife geliyor. Elektrik tüketicileri ağustos ayı itibariyle isterlerse 'Yeşil Enerji' tarifesine geçebilecek. YETA'nın 1 Ağustos itibariyle devreye alınacağını aktaran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "YETA doğruca vatandaşlarımız, tutum ve talepleriyle politikalara istikamet veren bir konuma yükselecek. Sektörün gideceği yönü onlar da işaret edecekler. Vatandaşlarımızın yenilenebilir enerji ve YETA'ya olan talepleri arttıkça yatırımlar da artacak. Alıcı ve insan odaklı anlayışımız kapsamında çok değerli bir adımı her zaman birlikte atmış olacağız" dedi.

Projenin çevre ve doğa temelli bir sosyal mesuliyet özelliği taşıdığını gösteren Bakan Dönmez, "Diğer Taraftan YETA, sektörün sürdürülebilirliğini sağlayacak. Devlet olarak yaptığımız hukuki düzenlemeler, teşvikler ve sağlanan avantajlara şu anda de vatandaşlarımızın tercihleriyle ortaya çıkacak sivil özendirme eklenecek. Enerjimizi vatandaşlarımızın tercihleri yenileyecek" ifadelerini kullandı.

'VATANDAŞLAR, KULLANACAĞI ENERJİNİN KAYNAĞINI BELİRLEYECEK'

Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik kurulu gücünü 2020'nin birincil 6 ayında takriben yüzde 46 seviyesine yükseldiğini andıran Dönmez, "Daha pozitif yerli, daha artı yenilenebilir anlayışıyla yatırım ve teşviklerimizi sürdüreceğiz. Kamu, özel sektör ve vatandaş meslek birliğiyle yeşil enerjide yeni bir dönemi başlatıyoruz. Başlayacak olan Yeşil Tarife ile yenilenebilir enerjide büyük dönüşüme yeşil ışık yakmış olacağız. Ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımız, kendi kullanacakları elektriğin kaynağını tespit imkanına kavuşacak" dedi.

YAZILI BAŞVURUYLA YEŞİL TARİFEYE GEÇİLEBİLECEK

Vatandaşların yeşil tarifeye nasıl geçeceğine ilişkin de veri veren Dönmez, "Vatandaşlarımız yazılmış olarak ilgili arz şirketine başvuruda bulunarak Yeşil Tarifeye geçebilirler. Talep tarihinin içinde bulunduğu dönem sonundaki faturayı takip eden birincil fatura döneminde de yeni tarifelerini kullanmaya başlayabilecekler. Vatandaşlarımız bir yıllık yılı içerisinde en fazla iki kere Yeşil Tarife'ye geçme talebinde bulunabilecek" ifadelerini kullandı.

YENİLEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Ulusal Enerji ve Maden Politikasıyla yerli ve yenilenebilir enerji alanında önemli adımlar atan Türkiye, 2020 yılının ilk 6 ayında yerli ve yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimini yüzde 65'in üzerine çıkarırken, yalnızca yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimini ise yüzde 50'lere değin yükseltmişti.

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/919354/1-agustos-itibariyle-yesil-tarife-devreye-alinacak.html

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum