ABD'li ilaç devi Kovid-19 aşısının denemelerine başladı

ABD'li ilaç şirketi Johnson&Johnson, potansiyel yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) aşısını halk müziği üzerinde test etmeye başladı. Clinical Trials Arena isimli internet sitesinde yer alan habere kadar şirket, "Ad26.COV2.S" adı bahşedilen aşı adayının 1.

ABD'li ilaç devi Kovid-19 aşısının denemelerine başladı
02 Ağustos 2020 - 22:14

ABD'li ilaç şirketi Johnson&Johnson, potansiyel yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) aşısını halk müziği üzerinde test etmeye başladı.

Clinical Trials Arena isimli internet sitesinde yer alan habere kadar şirket, "Ad26.COV2.S" adı bahşedilen aşı adayının 1. ve 2. safha klinik denemelerine ABD ve Belçika'da start verdi.

18-55 yaş ile 65 ve üzeri yaşlardaki 1000'den fazla sağlıklı gönüllünün katılması planlanan deneme, aşı adayının tehlikesiz olup olmadığı, muhtemel bağlı etkileri ve bağışıklık oluşturmadaki başarısını sınamayı amaçlıyor.

- Primatlar üzerindeki denemelerde olumlu sonuçlar alındı

Aşı adayının, klinik öncesi değer biçme safhasında primatlar üstünde yapılan testlerde, deney hayvanlarında Kovid-19'u etkisiz kılan antikorları üretmede ve solunum yolu enfeksiyonunu engellemede başarılı olduğu kaydedildi.

Boston kentindeki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi'nde yürütülen testlerde, tek doz aşı uygulanan ve ardındaki virüse maruz bırakılan 6 primattan hiçbirinin ciğerlerinde enfeksiyon ortaya çıkmadığı, sadece 1 primatta burun ve geniz bölgedesinde sınırlı enfeksiyona rastlandığı belirtildi.

Şirket, ABD ve Belçika'daki klinik denemenin arkasından Hollanda, İspanya ve Almanya'da ikinci faz denemeler yürütmeyi, Japonya'da ise yeni bir birinci aşama denemeye başlamayı planlıyor.

Johnson&Johnson, klinik denemelerin başarılı olması halinde gelecek yıl 1 milyar dozdan pozitif aşı üretmek üzere imalat hazırlıkları yapıyor.

- Klinik denemeler 3 aşamada yapılıyor

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada ahali üstünde deneme edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk aşamasında, eksik sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve muhtemel tabi etkileri araştırılıyor.

İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100'den fazla deneyde kullanılan üzerinde deneme ediliyor.

Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Bütün bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

- 26 aşı adayı klinik test aşamasında

KAPAT X

Dünya Sağlık Durumu Örgütü verilerine tarafından, 31 Temmuz itibarıyla dünya genelinde Kovid-19'a karşısında 26 aşı adayı klinik deneme, 139 aşı adayı ise klinik öncesi değerlendirme aşamasında bulunuyor.

Çin'de ortaya meydana çıkan yeni müşteri koronavirüs 200'den pozitif ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü.

Dünya genelinde vaka sayısı 18 milyon 120 bini aşarken, 690 binden pozitif kişi hayatını kaybetti.

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/919510/abd-li-ilac-devi-kovid-19-asisinin-denemelerine-basladi.html

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum