Acil dışında randevu şart

Hastanelerin normale dönüş planı emin oldu.

Acil dışında randevu şart
02 Haziran 2020 - 07:36 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 08:49

Hastanelerin normale dönüş planı emin oldu. Keza Kovid-19'a ilişkin önlemlerin alınmasına devam edilecek ayrıca de sağlık bakım hizmetlerinin devam etmesi sağlanacak. Koronavirüs tanısı olan ve olmayan hastalar için hastaneler tehlikesiz halde tutulacak. Sağlık çalışanlarının güvenliği sağlanacak.

Hastanede bahşedilen hizmetler acil durumlar hariç randevulu olacak. Hastanelerde yeni normalleşme sürecinin yönetilmesi için özel kurullar oluşturulacak. Yeni normalde hastanelerde alınması gereken önlemlerden öne çıkan teferruat özet olarak şöyle:

KADEMELİ BAYAĞI: Bu süreçte bütün hastalar ve refakatçilerde kişisel korunma önlemlerine dikkat edilecek. Salgın esnasında bahşedilen eğitimler güncellenerek sürdürülecek. Eğitimler mümkünse çevrim içi yapılacak, tescil alınacak.

14 GÜN KURALI: İl düzeyinde bilhassa olağan ve rutin hastalara verilecek sağlık hizmetine açmak için öncesinde asgari 14 gün her tarafında Kovid-19 olgu sayısında kararlı olarak azalma gözlenmesi dikkate alınacak.

HASTANELERDE DE KURUL: Yeni normalleşme sürecinin yönetilmesi için hastanelerde yönetimle ilgili yöneticilerin de dahil olduğu öbür uzmanlıklarda çalışanlardan kurul oluşturulacak. Risk değerlendirilmesi ve ivedi şart planları salgının aktüel durumu dikkate alınarak düzenlenecek.

 

 

HER HASTANEDE TANI ÜNİTESİ: Salgın devam ettiği sürece hastaneye gelen her hastada, Kovid-19 ayırıcı teşhis da yer almalıdır. Hasta ve hasta yakınları, mümkünse hastaneye giriş noktasında muhtemel değilse poliklinikte korona bulguları açısından sorgulanmalı.

ACİL DIŞINDA RANDEVULU: Hastane karşılıklı tatbik alanlarında hastanelere kontrollü antre sağlanacak. Mümkünse refakatçi kabul edilmeyecek. Tıbbı tanıtım elemanları ve ziyaretçilerle ilgili kısıtlamalara devam edilecek. Hastanede verilen hizmetler ivedi durumlar hariç randevulu olacak.

RANDEVUSUZ HASTA ACİLE: Kronik hastalığı olan hastaların hastaneye gelişleri en aza indirilecek. Bu hastaların hastaneye gelişlerini düzenleyecek bir sistem kurulacak. Randevusu olmayan hasta polikliniklere alınmayacak. Randevusuz gelen hastalar acele değilse randevu sistemine yönlendirilecek.

GEREKSİZ HASTA DOLAŞIMINA SET: Hastaların hastane içinde patavatsız dolaşmasını önleyecek şekilde yönlendirmeler yapılacak. Kalabalığın en fazla olabileceği tüm teşhis üniteleri dijital randevu ile çalışacak.

YÜRÜYEN MERDİVEN TEDBİRİ: Genel alanlarda bulunan koltukların arasındaki mesafe minimum bir metre olacak şekilde ayarlanacak ya da göze çarpan konulacak. Olağan ya da yürüyen merdivenlerde, öndeki kişiyle arada asgari 3 basamak mesafe bırakılacak.

TEK KULLANIMLIK KILIF: Poliklinik sekreteri ve hasta arasındaki mesafenin en düşük 1 metre olması şekilde planlanacak. Hasta ve sekreter arasında bir bariyer yoksa poliklinik sekreterleri tıbbi maskeye ilave olarak yüz koruyucu kullanacak. Steteskop gibi cihazlar yerinde dezenfekten ile temizlenecek. Uygun olan cihaz/cihazlarda tek kullanımlık kılıflar kullanılacak.

 

 

HASTA SANDALYELERİ: Sedye, hasta sandalyesi gibi transferde kullanılan araçların her hasta kullanımından daha sonra temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Hasta ve yakınlarının dışarıdan gıda ve içecek getirmesi önlenecek.

CERRAHİ MÜDAHALELER: Pandemi nedeniyle ertelenen cerrahi işlemler de planlı şekilde devam edecek. Kovid-19 için PCR testi cerrahi işlemden asgari 48 saat önce yapılacak.

Çoğalan başvuruya tedbir

Yeni normalleşme sürecinde salgın döneminde hizmet alamayan hastaların hastaneye artan başvurusu olabilir. Hastane kapasitesi ve hizmet sayısındaki büyüme da göz önünde tutularak beklenen talebe yönelik çalışmalar yapılacak. Hastanenin maddesel kapasitesi yataklar başta olmak üzere, yoğun bakım üniteleri, acele servisler, ventilatörler, işlem odaları, anestezi bakım üniteleri, laboratuvarlar bitmiş gözden geçirilerek planlama yapılacak. Hastanenin personel kapasitesi de gözden geçirilecek. Sıhhat çalışanlarının hastalanma ihtimali göz önüne alınarak iş gücü planlaması yapılacak. Hastanede kağıt-dosya, kırtasiye malzemelerinin iki taraflı kullanımından kaçınılacak. Sosyal mesafe kuralını gözeterek alıştırma yöntem ve şekilleri belirlenecek. Hasta sayıları yeniden gözden geçirilerek gerekli düzenlemeler yapılacak

Fazlı Şahan

 

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/908614/acil-disinda-randevu-sart.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum