'Atatürk'ün mirası Millet Bahçesi oluyor' iddiası yalanlandı

Yalova Valiliği, Irk Bahçesi olarak düzenlenecek taşınmazın Yürüyen Köşk arazisinde kaldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, sosyal ağ ve bir takım basın yayınlama organlarında "Atatürk'ün mirası Millet Bahçesi oluyor." konu.

'Atatürk'ün mirası Millet Bahçesi oluyor' iddiası yalanlandı
08 Haziran 2020 - 03:04 - Güncelleme: 08 Haziran 2020 - 08:38

Yalova Valiliği, Irk Bahçesi olarak düzenlenecek taşınmazın Yürüyen Köşk arazisinde kaldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, sosyal ağ ve bir takım basın yayınlama organlarında "Atatürk'ün mirası Millet Bahçesi oluyor." konulu haberlere yer verildiği hatırlatıldı.

Halk Müziği Bahçesi için Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde 113 bin 396 metrekarelik arazinin tayin edildiği duyurulan açıklamada, Yürüyen Köşk'ün de bulunduğu taşınmazın ise Süleymanbey Mahallesi'nde 524 bin 748 metrekarelik alan olduğu aktarıldı.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce Ar-Ge çalışmalarında kullanılan ve Yürüyen Köşk'ün de yer aldığı parsellerin tahsislerinde herhangi bir değişim olmadığı vurgulanan açıklamada, "Halk Müziği Bahçesi olarak halkın hizmetine sunulacak olan taşınmazın Yürüyen Köşk'e uzaklığı takriben 1300 metredir. Taşınmazın üstünde zeytin ağaçları bulunan kısmının muhafaza edilmesi koşuluyla Insanlar Bahçesi olarak düzenlenmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca yerinde görülmüştür." ifadesi kullanıldı.

- Yürüyen Köşk

 

 

Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, başta 1927'de geldiği Yalova'da önceleri satın aldığı Baltacı Çiftliği'ndeki çadırda kaldı. Kenti fazla seven Atatürk, 1929'un ağustos ayında Ertuğrul Yatı ile Bursa'ya bu arada dikkatini Yalova İskelesi yakınında bulunan Irk Çiftliği'ndeki büyük bir çınar ağacı çekti.

Çınarın görüntüsünden etkilenen Atatürk'ün isteğiyle yat durduruldu ve karaya çıkıldı. Ağacın gölgesinde bir vakit dinlenen Atatürk, buraya köşk yapılması emrini verdi. Bunun üzerine 21 Ağustos 1929'da inşasına başlanan köşk, 22 günde tamamlandı.

Köşkün çalışanları, 1930 yazında kente bitmiş gelen Atatürk'e "yandaki çınarın dalının binanın çatısına vurduğunu, çatı ve duvara hasar verdiğini" söyleyerek, ağacın köşke doğru uzanan dalını kesmek için müsade istedi. Atatürk ise çınarın kesilmesi yerine binanın tramvay rayları üzerinde biraz ileriye alınmasını istedi. Bunun üstüne köşk, temelinden yaklaşık 5 metre kaydırıldı.

Bu olay sebebiyle "Yürüyen Köşk" diye anılmaya başlanan yapı, 2006'da Yalova Belediyesince restore edilip ziyarete açıldı.

 

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/909643/ataturk-un-mirasi-millet-bahcesi-oluyor-iddiasi-yalanlandi.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum