Ayasofya yeniden ibadete açılacak mı? Gözler Danıştay'da

29 Mayıs'ta Fetih Suresi okunan Ayasofya'nın statüsü ile ilgili dikkatler derhal Danıştay'a çevrildi.

Ayasofya yeniden ibadete açılacak mı? Gözler Danıştay'da
08 Haziran 2020 - 07:02 - Güncelleme: 08 Haziran 2020 - 08:45

29 Mayıs'ta Fetih Suresi okunan Ayasofya'nın statüsü ile ilgili dikkatler derhal Danıştay'a çevrildi. Danıştay 10. Dairesi, 1934'te Bakanlar Kurulu kararıyla müze yapılan Ayasofya'nın, yeniden camai olması için açılan davada hükmünü vermeye hazırlanıyor. Karar duruşması 2 Temmuz'da.

Son günlerde ibadete açılması tartışılan Ayasofya için gözler Danıştay'a çevrildi. Danıştay, Ayasofya'yı müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu Kararının iptali için açılan davada karar devretmek üzere 2 Temmuz'da duruşma yapacak. Mimari açıdan dünyanın önde gelen eserlerinden birisi olan Ayasofya, İstanbul'un fethinin de sembollerinden birisi. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethetmesiyle cami olarak hizmet vermeye başlayan Ayasofya, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülmüştü. Ayasofya'nın her yerde cami olarak hizmet vermesi konusu bugüne dek defalarca gündemde kaldı.

İLK KARARDA 'MÜZE' DEDİLER

Kesintisiz Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, kararın iptali istemiyle Danıştay 10. Dairesi'ne 2005'te dava açtı. Daire, 31 Mart 2008'de Ayasofya'nın müze olarak kullanılmasında hukuka anormallik bulunmadığını belirterek, davanın reddine karar verdi. Davacının laf konusu karara itiraz etmesi üzerine konu, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na taşındı. Komite, 10 Aralık 2012'de Dairenin kararını onadı. Davacının karar ayarlama talebi de Kurul göre 06 Nisan 2015'de reddedildi. Böylece Ayasofya müze olarak kullanılmaya devam edildi.

 

 

İKİNCİ KERE DAVA AÇILDI

Bu gelişme üzerine dernek, 2015 yılında Tüzük Mahkemesine (AYM) kişisel başvuruda bulundu. Tatbik dilekçesinde, Ayasofya'nın ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesinin din ve vicdan hürriyetini ihlal ettiği belirtildi. AYM, başvuruyu 3 sene sonra gündeme aldı. AYM Birinci Bölümü, 13 Eylül 2018'de ele aldığı başvuruyu, 'incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik' nedeniyle kabul edilemez buldu. Aralıksız Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, 2016 yılında ikinci kere Danıştay 10. Dairesi'ne dava açtı. Davacı vakıf, Ayasofya Camii'nin müzeye çevrilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararın iptalinin yanı sıra kararın üzerindeki Atatürk imzasının kriminoloji laboratuvarında incelenmesini de istedi. Ayasofya'nın müze olmasına ilişkin karardaki Atatürk imzasının sahte olduğu ileri sürülüyordu.

KRİTİK GÜN 2 TEMMUZ

Dosyayı ve şikayetçi vakfın iddialarını inceleyen Daire, manâlı bir adım attı. Daire, 2 Temmuz gününe Ayasofya'yı yine görüşürüz mahkeme açtı. Yapılacak duruşmada, Ayasofya ile ilgili kararın çıkması bekleniyor. Danıştay savcısı, görüşünde, Ayasofya'nın müze olarak kullanılmasının idarenin takdir yetkisi kapsamında olduğunu ve hukuka anomali bulunmadığını açıklama etti. Ama savcı görüşünün karar üstünde bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Daire, Ayasofya'yı müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararını hukuka tutarsız bulur ve söz konusu kararı iptal ederse 86 yıldır müze olarak kullanılan Ayasofya'nın yeniden cami yapılmasının önü gevşemiş olacak.

Kariye örneği

 

 

Danıştay, Ayasofya gibi yeniden bir Fatih Sultan Mehmet Vakfı eseri olan Kariye Camii'nin müzeye dönüştürülmesine yol açan Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Yeni Şafak, laf konusu kararı, 5 Kasım 2019'da 'Ayasofya için emsal' manşetiyle duyurmuştu. Haberde, Kariye'nin baştan cami olmasının önünü açan kararın, aralıksız tartışma konusu olan Ayasofya için de emsal olacağı vurgulanıyordu. 29 Ağustos 1945 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müze yapılan Kariye ile ilgili Danıştay'ın tarihi kararında, Kariye Camii'nin Osmanlı döneminde özel hukuk hükümlerine tarafından vakfedildiği ve mazbut Fatih Sultan Mehmet Vakfı'na ait hayrat taşınmazlardan olduğu belirtilirken, hayrat taşınmazların ise vakfın belirlediği başvuru formu şekli haricen bir başvuru formu amacına tayin edilemeyeceğine uyarı çekildi. Kariye'nin cami olarak kullanılmasında kanuna ve kamu düzenine aykırılıktan söz edilemeyeceği ifade edilen kararda, dava konusu Bakanlar Kurulu kararının yetki, şekil, sebep, amaç yönlerinden hukuka tutarsız olduğu vurgulandı.

Osman Özgan

 

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/909680/ayasofya-yeniden-ibadete-acilacak-mi-gozler-danistay-da.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum