Bahçeli'den erken seçim açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye'yi erken seçime sürükleme, bu suretle sanal bir gündem tesis etme gayretkeşliğine heves eden siyasi aymazların hiçbir öneri veya kara propagandasına kulak asılmayacaktır.

Bahçeli'den erken seçim açıklaması
02 Haziran 2020 - 06:31 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 08:27

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye'yi erken seçime sürükleme, bu suretle sanal bir gündem tesis etme gayretkeşliğine heves eden siyasi aymazların hiçbir öneri veya kara propagandasına kulak asılmayacaktır. 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 2023 yılının Haziran ayında yapılacaktır." ifadelerini kullandı.

MHP'den yapılan açıklamaya kadar, Genel Başkan Bahçeli, parti teşkilatlarına bir genelge gönderdi.

Türkiye'nin 1 Haziran 2020 itibarıyla "yeni alışılagelmiş" ismiyle takdim ve tarifi yapılan bir döneme girdiğini andıran Bahçeli, gelişmelerin umut ve memnun etme verici olduğunu bildirdi.

Bahçeli, bütün dünyanın virüsün zorlama ve kuşatmasına maruz kaldığını, insan ve toplum sağlığını güvenceye alma ve hastalığın yayılma hızını frenleme nedeniyle beşeri ilişkiler, ticari ve idareli irtibatlar ile ülkeler arası diyalogların askıya alındığını anımsattı.

 

 

2019 yılında 18,6 trilyon dolar düzeyindeki küresel ticaret hacminin bu yıl içinde yüzde 15 ile yüzde 32 arasında daralacağının varsayım edildiğine göze çarpan eden Bahçeli, bununla benzer idareli artma oranlarında küçülme öngörülerinin, yaşananların özeti olduğunu açıklama etti.

Bahçeli, Avrupa Birliği'nde kısa egzersiz ödeneğinden istifade eden çalışan sayısının 50 milyon düzeyinde olması ve Hindistan'da 140 milyon insanın işini kaybetmesinin "küresel tsunami"nin boyutunu göstermesi bakımından sarsıcı olduğunu kaydetti.

- "ABD kendi insanları eliyle kuvvet duruma düşmüştür"

ABD'nin Minnesota eyaletindeki Minneapolis kentinde siyahımsı George Floyd'un polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesine ilişkin Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

"ABD'li bir polis memurunun sırf derisinin renginden nedeniyle bir insanı boğarak öldürmesi bu ülkede dehşet ve şiddet olaylarının perdesini kaldırmıştır. Umulan ırkçı canice sosyal ve ekonomik tepkilerle birleşip ABD'nin 16 eyaletiyle 25 şehrine sirayet etmesi, bir ayaklanma ve itiraz dalgasının günbegün büyüyerek okyanusun karşı kıyısına egemenlik kurması gerçekten ibretlik sahnelere vesile olmuştur. ABD öncelikle kendi coğrafyasında, kendi insanları eliyle şiddet duruma düşmüştür. İş yerleri ateşe verilmiş, caddeler savaş alanına dönmüş, Beyaz Saray korumaya dargın, zor eylemleriyle yağma ve talan, rahat ortamını mahvetmiştir. Bunun sonucunda ordu sokağa inmiştir. Biz hiçbir ülkenin güdümlü ve kontrollü kargaşa çemberine alınmasını hoş görmeyiz, bunu da arzulamayız."

 

 

Genel Başkan Bahçeli, ABD'de sağduyunun ve sükunetin ağır basması, uzlaşmanın öne çıkması ve barışma havasının etken olmasını dilediklerini belirterek, "Oysa ABD'nin arkadaş canlısı ve dürüst bir muhasebeye, karanlık sicilini aklayacak, temize çıkaracak, hatta insanlığa bir özrü fazla görmeyecek dirayete fazlasıyla ihtiyacı olduğu da red ve ihmalkârlık edilemez bir gerçektir. On yıllar her tarafında bambaşka coğrafyalar üstünde kanlı oyunlar kurup kaos ihraç eden, bilhassa Orta Doğu'da zulmü ve zorbalığı politik bir argüman olarak kullanan bu ülke geçmişini dikkatle gözden geçirmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Türkiye takviye bekleyen her ülkeye de elini uzatmıştır"

Kovid-19 salgını boyunca Türkiye'nin ABD başta olmak üzere 60'a yakın ülkeye tıbbi malzeme ve maske yardımı göndermesinin insani ve vicdani dayanışmanın iftihar edilecek numunesi olduğunu ifade eden Bahçeli, bütün ülkelerin içine kapandığı bir dönemde Türkiye'nin ileri çıktığına, atılgan ve aktif bir siyaset takip ederek kendi adından onurla bahsettirdiğini belirtti.

Türk milletinin hiçbir ülkenin iç şamata ve karmaşasına bel bağlayarak bundan siyasi, diplomatik ve hesaplı zorlama devşirmeye girişim ve tenezzül etmediğine dikkati çeken Bahçeli, "Asilzade davranışın icap ve iradesi vardır, bunu da Türk milleti aynısıyla başvuru formu etmiştir. Türkiye karamsarlığı daha alçak ederken, takviye bekleyen her ülkeye de elini uzatmıştır. Salgın günleri Türkiye'nin merhametli tavrını, müşfik tarzını, müstesna vasfını bir kez daha göstermiş, bir başka ifadeyle pekiştirip tescillemiştir. İnsan hakları sözcülüğü yapan, medeniyet ve demokrasi ahkamı kesen ülkelerin ne hallere düştükleri, nasıl hazin ve acul durumlara sürüklendikleri vicdan sahibi herkesin bildiği bir husustur." açıklamasında bulundu.

"Türkiye, Kovid-19 salgınından mütevellit çok boyutlu krizi başarı ve basiretle yönetmiştir." ifadesini kullanan Bahçeli, şunları kaydetti:

 

KAPAT X

"CHP ve zilletin öteki ortakları baltayı taşa vurmuşlardır." ifadesini kullanan Bahçeli, "Hastalıkta iktidar arayan, sokak aralarında gelecek planlaması yapan, demokrasiye, tarihsel ve milli haklara sırt çeviren bu zelil siyaset devşirmelerinin milletimiz nezdindeki itibarları artık sıfırlamıştır. İnanıyorum fakat Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin koskocaman olanak ve iradesiyle heybetli bir sorunu geride adamak üzere olan ülkemiz, yeni hükümet sisteminin kökleşip güçlenmesiyle kronik bütün meselelerini de zaman içinde çözecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Genel Başkan Bahçeli, "yeni alışılagelmiş" sürecinde, partilerinin siyasi ilkeleri ve savunduğu ulusal değerlerinin daha ağırlık kazanacağını vurguladı.

Vatandaşların temizliğe itina göstermeleri, maske takmaları ve sosyal mesafeyi korumalarının hastalığın mümkün ikinci dalgasının önüne geçeceğini aktaran Bahçeli, parti teşkilatlarından önlemlere riayet ve dikkat etmelerini istedi.

- "sosyal ağ alanında yasal düzenleme mecburi"

Bahçeli, erken seçim söylentilerine dair şu açıklamaları yaptı:

"Türkiye'yi erken seçime sürükleme, bu suretle sanal bir gündem tesis etme gayretkeşliğine arzu eden siyasi aymazların hiçbir önerme veya kara propagandasına kulak asılmayacaktır. 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 2023 yılının Haziran ayında yapılacaktır. Erken seçim söylemi ayıplı bir tuzaktır, benekli bir tertiptir, dibi uçurum olan bir tezgahtır. Bu tuzağa düşecek, bu tertibe kanacak, bu tezgaha gelecek aklı başında hiç kimse yoktur. Erken seçime gereksinim olmadığı gibi bununla ilgili dolambaçlı yollardan zorlama yapanlar demokrasi ve halk muhalifi çevrelerden başka biri değildir. Milliyetçi Hareket Partisi tüm teşkilatlarıyla vaktinde yapılacak bir tercih için siyasi çalışmalarını sabırla icra edecektir. Herkesin buna muvafık davranması şarttır."

Son zamanlarda sosyal medyadan kışkırtıcı söylemlerin, namus yoksunu iftiraların yaygınlaştığını vurglayan Bahçeli şöyle devam etti:

"Twitter, Facebook ilk olarak almak üzere, sosyal medyadan partimize, parti yöneticilerimize ve dava arkadaşlarımıza karşın saldırı ve tahriklerin çoğalması gözlerden kaçmamaktadır. sosyal ağ alanında hukuki bir düzenleme bundan böyle mecburi bir hal almıştır. Şeref ve haysiyet suikastı yapan, yalan ve sapkın haber yayan hesaplar yakından takip edilip mutlaka hukuken gereği ikmal edilecektir. Hiçbir iftiraya boyun eğilmeyecek, bunları paylaşan, nifak çıkaran hiç kimseye zevk gösterilmeyecektir. Sosyal medyanın dürüst, pak ve nezih kullanımına tabi kalmayanlar bunun sonuçlarına katlanacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhur İttifakı'na içten bağlıdır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kurum ve kurallarıyla yerleşmesi için dostça mücadelesini önümüzdeki yıllarda da yapacaktır. Bütün teşkilatlarımız mahallerinde Cumhur İttifakı'nın ruhuna, yeni hükümet sisteminin doğasına müzahir hareket etmekle mükelleftir. Siyasette ağız birliği manâlı ve öncelikli bir hedeftir. Herhangi bir konuda parti politikası tezahür etmeden görüntü söylemek, kanaat paylaşmak sakıncalıdır, sakattır, parti disipliniyle terstir. Cümbür Cemaat teşekkül etmiş parti politikalarına tabi kalacaktır. bunun dışında herhangi laf ve açıklamalara tevessül edilmeyecektir. Partimize karşın suçlamalar hemen ve gecikmeksizin cevaplandırılacaktır."

Milli birlik ve beraberliği bozacak, sekteye uğratacak, sorgulatacak, zayıflatacak hiçbir girişime, hiçbir fitne fesada müsade vermeyeceklerini gösteren Bahçeli, "Gelecek bugünlerden çok daha muazzez ve muteber olacaktır. bu vesileyle son günlerde şehit olan asker ve polislerimize, Kovid-19'dan nedeniyle hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. derhal tedavi görebilen tüm kardeşlerimize şifalar niyaz ediyorum. Allah her türlü kaza ve beladan milletimizi korusun diyorum." ifadelerini kullandı.

 

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/908560/bahceli-den-erken-secim-aciklamasi.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum