İzmirli bayram sabahına susuz uyandı!

İzmir'de su sorunu devam ediyor... Dikili'de Çandarlı Mahallesi'nde yaşayanlar, Kurban Bayramı sabahına da susamış uyandı. Suyun, aktıktan birkaç saat sonradan her yerde kesildiğini dile getiren vatandaşlar, bu duruma tepki gösterdi. 21 YÜZYILDA DEVIR KADINSI BİR DURUM Su karşıla.

İzmirli bayram sabahına susuz uyandı!
01 Ağustos 2020 - 17:00

İzmir'de su sorunu devam ediyor...

Dikili'de Çandarlı Mahallesi'nde yaşayanlar, Kurban Bayramı sabahına da susamış uyandı.

Suyun, aktıktan birkaç saat sonradan her yerde kesildiğini dile getiren vatandaşlar, bu duruma tepki gösterdi.

21 YÜZYILDA DEVIR KADINSI BİR DURUM

Su karşılamak için denizden su taşıdıklarını kaydeden Didem Alphan, "Her sene bu sorunu yaşıyoruz. Ben bayram tatili için geliyorum ama su bulacağız diye cebelleşiyoruz. Su kesilecek diye kovalar dolduruyoruz. Bazen o kadar su sorunu yaşıyoruz ama denizden su alıp taşımak zorunda kalıyoruz. İnsanları bu kadar zor durumda bırakmanın bir anlamı yok. Böyle güzel bir tatil bölgesinde 21'inci yüzyılda böyle bir sorun olması sahiden eksi bir puan. Bununla ilgili gerekli tedbirlerin alınması ve altyapının yapılması gerekli. Türkiye gibi bir ülkede bu devir dışı bir koşul" dedi.

"İZMİRLİLER DE CINAYET KESER"

Su sorunun senelerdir devam ettiğini gösteren Süleyman Özgüler (62), "Yaklaşık 23 yıldır buradayım ve su problemi uzun zamandır var. Yıllar önce su problemi yoktu. Hidroforum, depolar vardı söküp atmıştım. Şimdi pandemi zamanı su zorunlu. Her şeyden önce hijyen için zorunlu. Bu yıl 3 gün tekrar tekrar su gelmedi. Bu durumla ilgili şikayetlerimiz oldu, İZSU'ya tatbik yazanlarımız oldu. Belediyeye yazdık. Daha sonraki günlerde su gelmeye başladı. Çandarlı'nın yazlık nüfusu artıyor ve yüzde 80'i İzmir ve çevresinden geliyor. Benim tavsiyem Büyükşehir Belediye Başkanı dahil elde etmek üzere İzmirlilere suç oluşturan kesmesinler. Ceza keserlerse İzmirliler de ceza kesebilir.

Burada bir barajımız var. Yaklaşık 17 bin kişiye su verileceği ifade ediliyor. Aldığım duyumlara göre, İZSU'ya barajın devredildiğini ishale hattının yapılmadığını öğrendik. İZSU'nun kırsal alanda yatırım kararı aldığını duyduk. O yerlerdense böyle yerlere yatırım yapmasının daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Pandemi döneminde su fazla önemli ve mutlaka temini yoluna gidilmesi gerekli. Su sorununu onarmak için 2 tane kuyu açıldığı söylendi. İki kuyunun da boş çıktığını öğrendik. Bir Takım arkadaşlarımız tedbir için depo alıyor. Bu da 3 bin lira civarında bir harcama demek. Alabilen var, alamayacak olanlar var. Barajın devreye alınması halinde depolar hareketsiz ülkü gelecek. Bidonlara su dolduruyoruz" diye konuştu.

"GÜNE SU OLMADAN BAŞLIYORUZ"

Her sabahleyin uyandıklarında güne susuz başladıklarını ve bu durumun çok güç olduğunu dile getiren İnci Şenocak (63), bu sorununun bir an önce çözüme kavuşması için imza kampanyası başlattıklarını belirterek, şöyle konuştu:
"Ben 20 yıldır buraya gelip gidiyorum. 6 aydır da keza yazın ayrıca de kışın oturuyorum. O zamanlar da su kesilirdi ama bu dek değildi. Bu yıl çok kötü bir tayin yaşıyoruz. Ne vakit sabah kalksak çeşmeden su akmıyor. Lavaboya girsek su akmıyor. Biz artık bu su sorununu kendimiz çözmeye çalışıyoruz. Her yere su dolduruyoruz. Bir yandan koronavirüsle mücadele ediyoruz, suyun çok daha manâlı olduğu bir zamandayız. Bu sorunu yaşamak hiç iyi bir şey yok.

İZSU'YA ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZDIK

İZSU'ya şikayetlerimizi ulaştırmak için imza kampanyası başlattık. İmzalar attık ve imzalarımızı 15'inde ileteceğiz. İnşallah bu sene yaşadığımız bıkkınlık son olur diye umuyoruz. Suyu tasarruflu kullanıyoruz oysa çarşıdan aldığımız sebzeyi yıkarken kalan su lavabodan akıp gitmesine izin vermiyoruz. Su olmadığı için bahçemizi sulamak da baskı oluyor. Bu sular ile bahçemizi suluyoruz. Suyu böyle kullandığımız halde bu kadar su sorunu yaşamak can sıkıcı oluyor. Kurbanlar kesiliyor ve uzmanlar etlerin iyi yıkanması gerektiğini söylüyor. Koronavirüs için uyarı uyarısı yapılıyor. Sabah zaten hiç su olmuyor. İZSU yetkilileri bizlere hümanist olarak bu ırk nasıl susamış yaşayabilir diyerek candan bakmalı. İZSU ile belediye birlik olarak bu sorunu çözebilirler. Yalnızca Çandarlı yok çevre illerimizde de sular kesiliyor. Sular kesildiğinde su taşıdığımız çeşme vardı o da kapandı. Evimizde su yedeklemezsek parayla su alıp onu uygulamak zorunda kalıyoruz

KAYNAK: DHA
Yedi Gündem
Abone Ol

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

Kaynak: https://www.haber7.com/guncel/haber/3000258-izmirli-bayram-sabahina-susuz-uyandi

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum