Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altına alınıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya tarafından, lokal kalkınma projeleri yürüten 26 yeniden yapılanma ajansından biri olan Orta Anadolu Yeniden Yapılanma Ajansı (ORAN), Sivas'ta teknolojinin tüm imkanlarının kullanıldığı "Kangal Köpeği Üretim, Eğiti.

Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altına alınıyor
01 Ağustos 2020 - 17:37

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya tarafından, lokal kalkınma projeleri yürüten 26 yeniden yapılanma ajansından biri olan Orta Anadolu Yeniden Yapılanma Ajansı (ORAN), Sivas'ta teknolojinin tüm imkanlarının kullanıldığı "Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi" kuracak. 2021 yılında açılması planlanan merkezde her yıl tescilli 400 safkan Kangal köpeği üretilecek.

"SİVAS'I DÜNYAYA DAHA İYİ TANITACAĞIZ"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da sosyal medya hesabından merkezle ilgili video paylaştı.

Varank, paylaşımında, "Cesareti, zekası ve enerjik önsezileriyle Anadolu insanının can dostu kangal köpeklerini çip teknolojisiyle koruma altına alıyoruz. Kalkınma ajansımızın destekleriyle kurulacak modern tesisle Sivas'ı dünyaya daha iyi tanıtacağız." ifadesini kullandı.

Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altına alınıyor

PROJENİN BÜTÇESİ 7 MİLYON LİRA

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten ORAN, Kangal köpeği ırkının korunması hedefi doğrultusunda lokal dinamiklerle kuvvet birliği yaptı.

Ajans bu kapsamda, Sivas İl Özel İdaresi, Cumhuriyet Üniversitesi, Kangal Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yeni bir proje başlattı.

Projeyle, Sivas merkeze bağlı Çelebiler Köyü Meraküm mevkisinde yaklaşık 43 dönümlük arazi üzerine Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi kurulacak. 7 milyon lira bütçeli projenin maliyetinin yüzde 75'ini ORAN karşılayacak.

HER DOĞAN YAVRUYA ÇİP TAKILACAK

Merkezin en önemli fonksiyonu, safkan Kangal köpeklerinin üretilmesi ve genlerinin korunması olacak. Yetiştiren köpekler çiple takip edilecek. Cilt altına yerleştirilecek çiplerde, köpeklerin doğum tarihi, anne ve babaismi, geçirdikleri hastalıklar gibi bilgiler yer alacak. Hayvanların kaybolması halinde de takipleri bu çip doğru yapılacak.

Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altına alınıyor

IRKI VE IRKIN SAFLIĞI KORUNACAK

Merkezde kangalların soyağaçları çıkarılacak. Üretilen her köpeğin bir kimlik kartı olacak. Bu Nedenle Kangal köpeğinin ırkı ve bu ırkın saflığının muhafazası, kontrolü ve raporlanması sağlanacak. Merkezde, genetik çeşitliliğe yönelik incelemeler yapılacak, araştırma yapmak isteyen akademisyenlere uzun vadeli gözlem olanakları sağlanacak.

BÖLGESEL KALKINMAYA KATKI

Her türlü donanımı barındıran, eğitim alanlarının bulunduğu, baytar hizmetlerinin verileceği merkezde, milletlerarası gösteriler de düzenlenecek.

Merkezi ziyaret edenler, konaklama, yeme-içme ve alışveriş, hediyelik eşya gibi aktivitelerle yerel ekonomiyi canlandıracak. Hem kent turizmine katkıda bulunacak ayrıca de kalkınma için fazla değer oluşturacak.

Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altına alınıyor

Yavru satışları ve öteki gelirlerle merkezin parasal sürdürülebilirliği sağlanacak. İlk etapta merkezde veteriner, laborant, uzman köpek bakıcısı görevlerini üstlenecek 13 kişi istihdam edilecek.

İlk etapta 80 köpeğin yetiştirileceği merkezde, 60 damızlık kangalın 20'sini erkekler, 60'ını dişiler oluşturacak. Yavru köpekler, 2. aylarını doldurmalarından itibaren web sitesi üzerinden sahiplendirilebilecek. Merkezin kapasitesi daha sonra 400 hayvana yükseltilecek.

"IRKIN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI SAĞLANACAK"

Merkezin inşaatında incelemelerde yer alan Sivas Valisi Salih Ayhan, "Merkezimiz sayesinde köpeklerimiz dünyanın neresinde olursa olsun bu özel çip bir uçtan bir uca takip edilecek. yaşam koşulları yoklama edilecek. Irkın dinç bir şekilde sürdürülebilir olması sağlanacak. Kangal yavrumuz dünyaya geldiği anda kimliklendirilecek. Belirlenmiş bir yazılım doğru tüm geçirdiği evreleri peşine düşüp takip edilecek ırkın bozulması engellenmiş olacak." dedi.

Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altına alınıyor

ORAN Genel Sekreteri Ahmet Belirlenmiş Kilci de Kangal köpeklerinin sürü yönetimi konusunda dünyada aşina en başarılı nesil olduğunu belirterek, "Biz bu merkez sayesinde küçükbaş hayvancılığı da bir nevi desteklemiş olacağız. Katalizör olacağız. Burada yetiştirilen kangal köpekleri küçükbaş sürülerde sürü yönetiminde çiftçilerimize en büyük desteği sağlayacak." diye konuştu.

Cumhuriyet Üniversitesi Kangal Köpeği Araştırma ve Yetiştirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Yusuf Ziya Oğrak da 30 yıl baytar olarak Kangal köpekleri üzerinde çalıştığını dile getirerek, "Yaptığımız gözlemlere kadar her doğumda yüzde 80'e varan ölümler olabiliyor. Bilhassa, yavrulara zorunlu aşıların yapılmamasına emrindeki ölümler en büyük problemlerden biri. Bu proje tamamen bütün köpeklerin aşılanmasına karşın araştırmalar yürütülecek." ifadelerini kullandı.

Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altına alınıyor

"ANADOLU ARSLANI LAKABIYLA ANILIYOR"

Anadolu coğrafyasında yüzyıllardır çobanlara yarenlik eden kangallar, iyi bir sürü koruyucusu olarak biliniyor.

Kangallar, zeki, önsezileri kaslı ve sahibine aşırı ast olmalarının yanı sıra çocuklara ve kadınlara karşı dostça davranışlarıyla öne çıkıyor. Cesur, çabuk ve çevik bir cins olan Kangal köpekleri, Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yanlamasına belirtilen bir sistemli içinde yetiştiriliyor.

Kurt sürülerine aleyhinde dilden dile yayılan kahramanlıklarıyla "Anadolu Aslanı" lakabını bölge Kangal köpekleri, Afrika, Avustralya ve Amerika kıtalarında vahşi hayvanlara karşı sürü koruma görevi üstleniyor. Kangal köpekleri, şiddet iklim ve çalışma şartlarına armoni sağlamalarıyla da biliniyor.

Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altına alınıyor

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-kangal-kopekleri-cip-teknolojisiyle-koruma-altina-13471045/


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum