Meclis 48 gün sonra toplanıyor! İlk madde bekçiler

Meclis, koronavirüsle uğraş tedbirleri kapsamında 16 Nisan'da ara verdiği çalışmalarına 48 gün sonradan bitmiş başlayacak.

Meclis 48 gün sonra toplanıyor! İlk madde bekçiler
01 Haziran 2020 - 11:32 - Güncelleme: 01 Haziran 2020 - 11:48

Meclis, koronavirüsle uğraş tedbirleri kapsamında 16 Nisan'da ara verdiği çalışmalarına 48 gün sonradan bitmiş başlayacak.

"Yeni alışılagelmiş" düzende çalışmalarına tekrar başlayacak olan TBMM Genel Kurulu, 2 Haziran Salı günü toplanacak. Meclis'te bu süreçte çalışmalar; sosyal mesafe, maske ve hijyen konularına zorunlu hassasiyet gösterilerek sürdürülecek.

Genel Kurul'da başlangıçta Çarşı ve Semt Bekçileri Kanunu Teklifi ele alınacak.

BEKÇİLERİN ÇALIŞMA SÜRELERİ DÜŞÜRÜLECEK, MAAŞA ZAM...
Çarşı ve mahalle bekçilerinin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak. Emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlarda haftada bir gün istirahat verilmek kaydıyla bu süre artırılabilecek. bununla beraber bekçilerin maaşlarında da çoğaltma sağlanacak.

 

 

BEKÇİLERİN YETKİLERİ GENİŞLETİLECEK
Düzenlemeye göre; çarşı ve mahalle bekçileri, ödev bölgelerinde ve alıştırma saatleri içinde kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek, zor mağduru ya da şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek.

ARAÇLARIN KALDIRILMASI
Bekçiler, halkın sükun ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engelleyecek; sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe mani olan taşıtları ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlayacak.

ZOR VE SİLAH KULLANMA YETKİSİ
Çarşı ve semt bekçileri, baski ve silah yararlanma yetkisine sahip bulunacak, genel kolluk kuvvetlerine asistan olacak. Jandarma teşkilatında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçileri, jandarma hizmetleri sınıfına dahil edilecek.

 

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/908438/meclis-48-gun-sonra-toplaniyor-ilk-madde-bekciler.html

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum