Plaj sezonu kontrollü başladı

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine kadar: Sıhhat Bakanlığı plajlar ve tatil yerleriyle ilgili yeni bir rehber hazırladı.

Plaj sezonu kontrollü başladı
02 Haziran 2020 - 08:33 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 08:51

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine kadar: Sıhhat Bakanlığı plajlar ve tatil yerleriyle ilgili yeni bir rehber hazırladı. Rehberde tatilcilerin ve işletme sahiplerinin koronavirüs önlemleri zarfında uyması gereken kurallar detaylarıyla anlatıldı.

HAVLULAR TEK KULLANIMLIK: Plaj ve deniz yüzme alanlarında hizmet verirken en az 1 metre olan sosyal mesafe kuralına uyulacak. COVID-19 açısından tehlikeli olan 65 yaş üzeri, yüksek kan basıncı, yürek, şeker gibi hastalığı olanlar plaj ve yüzme alanlarını kullanmaları esnasında özenli olmaları konusunda uyarılacaklar. Vatandaşların kendilerine ait plaj havlusu getirmesi teşvik edilecek. Yanına getirmeyenler için havlular poşetli olarak bir görevli personel kadar verilecek.

ŞEZLONG ARASI 1.5 METRE:

Deniz gözlüğü, şnorkel, palet gibi malzemeler kişiye özgü olacak. Sosyal uzaklık kurallarına uyulacak. Aynı ailedekiler (anne veya babanın yandaki çocuklar) veya otellerde benzer odada konaklayan misafirler bir arada bulunabilecek. Plaj alanlarında çalışanlar dahil 4 metrekareye bir kişi olacak şekilde kapasite belirlenecek. Şezlonglar arası uzaklık minimum 1.5 metre olacak. Şezlongların üstünde kumaş minder kullanılmayacak.

AİLEYE UZAKLIK YOK: Tek kişinin kullandığı jetski, sörf, deniz paraşütü gibi bireysel su etkinlikleri yapılabilecek. Ardından kullanılan her türlü araç gereç ve ekipmanlar su ve deterjanla temizlenip sık dokunulan yüzeyler dezenfekte edilecek. Kano, yelken, katamaran, sürat teknesi, banana (şişme muz), deniz bisikleti gibi toplu su sporları etkinliklerinde, çalışanlar dahil kapasitenin yarısı sayıda kişi alınacak. Faaliyetlere katılanlar benzer ailedense veya grup halinde gelmişlerse sosyal uzaklık kuralları uygulanmayacak. Turizm amaçlı sualtı ve suüstü sportif faaliyetlerinde kullanılan tüp, denge yeleği, can yeleği ve benzeri ekipmanlar faaliyet süresince yalnızca bir kişi kadar kullanılacak ve kullanıldıktan daha sonra dezenfekte edilecek.

HAVUZDAN ÖNCE DEZENFEKTE: Cankurtaranlar 1 metreden yakın temas gerektiren canlandırma ve birincil yardım işlemleri sırasında mutlaka FFP2/N95 maske kullanılacak. Keza eldiven ve yüz koruyucu kullanması da gerekecek. Kullanıcılar yüzme havuzuna girmeden önce duş alacak ve el, bacak dezenfeksiyonu yapacak. COVID-19 temas riskini arttıracağından havuzlarda uzun vakit kalınmayacak. Duş bataryası, musluk, sabunluk gibi malzemelerin elle uygulama yerine sensörlü olanlarının kullanımı teşvik edilecek.

 

 

ANTALYALI SOLUĞU DENİZDE ALDI

Sosyal mesafe ve yeni hijyen kurallarına tarafından düzenlenen plajlar 2.5 ayın sonunda açıldı. Antalyalılar da günün birincil ışığıyla soluğu Konyaaltı sahilinde aldı. Şezlongların en düşük 1.5 metre mesafeyle yerleştirildiği sahilde denize girenlerin sosyal mesafeye uyarı ettikleri gözlendi.

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/908621/plaj-sezonu-kontrollu-basladi.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum