SpaceX 60 internet uydusunu uzaya fırlattı

Starlink uydu ağının 7'nci halkası 60 uydu, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldı. Şirketten yapılan açıklamada, bunun tekrar kullanılabilir özellikteki benzer Falcon 9 roketiyle yapılan 5'inci fırlatış olduğu belirtil.

SpaceX 60 internet uydusunu uzaya fırlattı
05 Haziran 2020 - 04:51 - Güncelleme: 05 Haziran 2020 - 09:17

Starlink uydu ağının 7'nci halkası 60 uydu, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldı.

Şirketten yapılan açıklamada, bunun tekrar kullanılabilir özellikteki benzer Falcon 9 roketiyle yapılan 5'inci fırlatış olduğu belirtildi.

Benzer roketin, daha önce iki kez Starlink uydu gruplarının, bir kere Iridium NEXT iletişim uydu gruplarının ve bir kere de Kanada devletine ait bir iletişim uydusunun fırlatılışında kullanıldığı kaydedildi.

Geçen ay "Crew Dragon" mekiği uzaya fırlatılmıştı

 

 

SpaceX, 30 Mayıs'ta ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley'i Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) içeren "Crew Dragon" mekiğini uzaya fırlatmıştı.

Bu, NASA'nın Space Shuttle programını 2011'de sonlandırmasından bu yana "ABD'den yapılan ilk insanlı uzay seferi" olmuştu.

SpaceX, Starlink projesi dahilinde daha önce 60'ar uydudan oluşan 6 parti halinde 360 uyduyu uzaya fırlatmıştı.

Şirket, Starlink uydularıyla Dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor.

Projenin 2027'de tamamlanması öngörülüyor.

 

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/909193/spacex-60-internet-uydusunu-uzaya-firlatti.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum