Youtube'daki çocuk istismarına Bakanlık el koydu

Çocukların yoğun olarak kullandığı YouTube'da çocuk istismarı sınırlarına giren konuları taşıyan canlandırma filmlerin yayınlandığı ortaya çıktı.

Youtube'daki çocuk istismarına Bakanlık el koydu
02 Haziran 2020 - 08:33 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 08:34

Çocukların yoğun olarak kullandığı YouTube'da çocuk istismarı sınırlarına giren konuları taşıyan canlandırma filmlerin yayınlandığı ortaya çıktı. her biri 300 bin ila 4 milyon izlenme oranlarına sahip videolar "Annem kapıyı çalmadan girdi, üvey babamla beni fark etti" gibi başlıklar taşıyor.

BÜYÜK TEPKİ TOPLADI

Hürriyet'ten Ece Çelik'in haberine göre: Sosyal medyada 'çocuk istismarı YouTube'da hashtag'i ile gündem olan ve büyük tepkiye yol açan konu Aile, Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık 'Gerçek Hikayeler', 'Hikayem Bitmedi', 'İşte Benim Hikayem' ve 'Hayatın Penceresi' adını içeren dört hesapla ilgili YouTube yönetimi ve ilgili makamlarla iletişime geçerek savcılığa başvuruda bulundu.

Aile Bakanlığı yaptığı basın açıklamasında, "Gündem olan YouTube kanalında bulunan içeriklerde aile ve toplum yapımızı bozan genel etik kurallarına aykırı ve çocuk cinsel istismarı içeren ifadelerin yer aldığı tespit edilmiştir. (...) Bakanlık olarak erişimin engellenmesi için YouTube ve ilgili kurumlar ile iletişime geçilmiş ve savcılığa başvuruda bulunulmuştur" ifadeleri kullanıldı. Hem açıklamada ailelerin çocuklarının izlediği her içeriği her alanda peşine düşüp takip etmesinin önemi vurgulandı.

 

 

BTK ENGEL KOYDU

Açıklamanın gerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) devreye girerek zararlı içeriklerin izlenmesini engelledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından (EGM) ise sosyal medyada 'genel ahlak kurallarına' aykırı yayınlama yapan kanalların birçoğunun kapatıldığı, suç teşkil ettiği değerlendirilen içeriklerin de kaldırıldığı açıklandı.

İSTİSMARA TEŞVİK

Avukat Umur Şimşek konuyla ilgili şunları söyledi: Videolar, TCK103 ve 215'inci maddelere kadar 'çocuğun cinsel istismarı', 'suçu ve suçluyu övme suçu'na gövde vermektedir. Şöyle ama, herhangi bir bedensel temas aranmaksızın, çocuklara yapılan her türlü cinsel tutum, çocukların cinsel istismarı suçunu oluşturacaktır. Zira, işlenmiş bir suçun alenen övülmesi, örneğin; gazetede yazı yazarak, sosyal medyadan paylaşarak, veya YouTube gibi bir video izleme kanalından paylaşılarak bildiri edilmesi biçiminde icra edilebileceği kabul edilmektedir. Bu sebeple ilgili videolar iki suçun unsurlarını da barındırmaktadır.

 

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/908620/youtube-daki-cocuk-istismarina-bakanlik-el-koydu.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum