Zonguldak'ta katil arı paniği! Üreticiler 20 bal ormanı için yardım istedi

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine emrindeki Göbü köyünde, geçimini kestane ve bal üretimiyle sağlayanları, gal arısı korkusu sardı.

Zonguldak'ta katil arı paniği! Üreticiler 20 bal ormanı için yardım istedi
01 Haziran 2020 - 10:58 - Güncelleme: 01 Haziran 2020 - 11:52

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine emrindeki Göbü köyünde, geçimini kestane ve bal üretimiyle sağlayanları, gal arısı korkusu sardı. Kestane ve bal üreticileri aralarında 'katil arı olarak bilinen gal arısı köyde paniğe sebep oldu. Kestane ağaçlarının tomurcuklarına yumurta bırakarak çiçek açmasını engelleyen gal arısı, zamanla ağaçları tamamen kurutmasıyla biliniyor. Ormandaki kestane ağaçlarında tespit edilen kurumalar nedeniyle bu yıl tatmin edici verim alamayacaklarını düşünen üreticiler, yetkililerden takviye istedi.

ZONGULDAK'TA KESTANE VE BAL ÜRETİCİSİ KORKUYOR

Halk arasında 'katil arı' olarak tanıdık gal arısı, Zonguldak üreticisinde paniğe neden oldu. Düzce'den sonradan Zonguldak'ta da görülen gal arısına karşı tedbir alınmaması durumunda, çoğu ilde ki üreticilerin gal arısından etkileneceği ifade edildi. Kestane ağaçlarının tomurcuklarına yumurta bırakarak çiçek açmasını engelleyen gal arısı, zamanla ağaçları ayrıntılarıyla kurutmasıyla biliniyor.

Üreticiler tetikte! Katil arılar Zonguldak'ta görüldü

Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdurrahman Canlı, kestane ağaçlarının çiçek açmasını engelleyen ve kurumasına niçin olan gal arısına karşısında ivedi tedbir alınmasını istedi. Ana vatanı Çin olan gal arısı, Türkiye'de başlangıçta 2014 yılında Yalova, Bursa'da görüldü. Bu sene ise geçen günlerde Düzce'de görülen gal arısı, derhal de Zonguldak ormanlarında görüldü.

"KESTANE AĞAÇLARI KURUMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA"

Köylüler, Gal arısının üremesini engelleyen yırtıcı haşere olan Torymus sinensis'ın bölgeye salınımı yapılarak mücadele edilmesini istedi. Zonguldak İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdurrahman Canlı, gal arısına aleyhinde önlem alınmaması durumunda kestane ağaçlarının kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve bir daha verim alamayabileceklerini söyledi. Bölgede çoğu kişinin kestane ve bal üretimiyle geçimini sağladığını gösteren Canlı, "Kestane gal arısı dedikleri bir zararlı. Bu sene birincil kez Zonguldak'ın Kilimli ilçesine ast Göbü köyünde şahit olduk. Arkadaşlarımızın duyarlılığı baştan sona fark ettik. Bu zararlıya karşısında dünyada ne düşünülüyor, devletimizin, Tarım Orman Bakanlığı'nın bilgisi var. Lakin ne bu zararlıyla ilgili ne düşünüldüğünü bilmiyoruz. Hemen bir girişimde bulunacağız" dedi.

Üreticiler tetikte! Katil arılar Zonguldak'ta görüldü

"KESTANE AĞAÇLARINI ÖLDÜRÜYOR'"

Gal arısının Zonguldak'ın diğer ilçelerinde olup olmadığını almamak için alıştırma yapacaklarını ifade eden Canlı, şöyle dedi:

"Elimizdeki bilgilerle zorunlu mercilere başvurup takip edeceğiz. Bu mesele arıcılık, Zonguldak acısından koronavirüs salgını dek etkili. Çünkü virüs ile ilgili ne yapılacağı biliniyor. hemen gal arısı zararlısıyla ilgili hiçbir şey değil. Ağaçların üstünde bu zararlıları gördük ve elimiz kolumuz emrindeki bekliyoruz. Gal arısı kestane ağaçlarını öldürüyor. Kestane ağaçlarının bitmiş büyümesi, filiz vermesi ve çiçek açması mümkün değil. Burada yaşayan insanların geçimini sağlama kaynağı kestane. İnsanların geçim kaynağının büyük bir bölümünü kestane balından karşılanıyor. çok büyük bir korkunç bir olayla karşısında karşıyayız ve bütün yetkililerin desteğini bekliyoruz."

"DESTEK BEKLİYORUZ"

Göbü köyünde kestane balı üreticiliği yapan Ziraat Teknisyeni İsmail Açık Fikirli ise gal arısının verdiği hasar sebebiyle bu sene ancak kestane ve bal üretiminde düşüş beklediklerini söyledi. Endişe aşağıda olduklarını açıklayan Aydın, "Kestane toplayarak geçinen ve arıcılık yapıp bal üretenler adında büyük kaybımız var. Devlet tarafından yapılacak çalışmayla bu soruna çözüm bulunması lüzumlu. Yetkililere haber verdik. Geldiler baktılar. Bekliyoruz şu an elimizden gelen bir şey değil. Burada arıların kestaneden diğer bal yapma imkanı yok. Başka çiçekli yerimiz değil. Burada ırk bundan kazanç kaynağı yaratıyor. Topyekun çok büyük zararımız var" diye konuştu.

Üreticiler tetikte! Katil arılar Zonguldak'ta görüldü

ORMAN ALAN MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Zonguldak Orman Alan Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, kestane ağaçlarının tomurcuklarına yerleşerek, çiçek açmasını engelleyen, kestane üreticileri arasında 'katıl arı' olarak adlandırılan gal arısının 20 Mayıs'ta Kilimli ilçesinde saptama edildiği belirtildi. Gal arısının Zonguldak'ta ilk kere görüldüğü açıklama edilen açıklamada, "Alan müdürlüğü olarak bütün ormanlarımızı tarayarak bu zararlının yayılış alanlarını araştırıyor ve ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlükleri ile dayanışma halinde mücadele sürecini belirliyoruz. Kestane gal arısına karşısında yırtıcı böcek olan Torymus sinensis'ı kendi laboratuvarımızda üretebilmek için, ilgili teknik elemanların Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'ne alt bulunan laboratuvarda yapılan çalışmaları yerinde analiz ve akabinde Zonguldak Gökçebey de yer alan Orman Zararlılarıyla Mücadele Teşhis ve Tanı Laboratuvarı'nda üretim gerçekleştirilmesi nedeniyle görevlendirilecektir. Takiben zararlı ve yırtıcı böceklerin biyolojik yaşam seyirlerine tarafından imal işlemlerine başlanacaktır" denildi.

Zonguldak'ta katil arı paniği! Üreticiler 20 bal ormanı için yardım istedi

 

Bu haber sizlere medyaplay.com farkıyla sunulmuştur. Medya Play Sizin Gözünüz...

 

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-katil-arilar-zonguldak-ta-goruldu-13278100/

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum